Na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia w swoich zakładach pracy apteczek. Pracownicy muszą mieć dostęp do artykułów niezbędnych przy udzielaniu pierwszej pomocy. Nie jest jednak ściśle określone iloma apteczkami musi dysponować zakład pracy, z czego konkretnie musi składać się ich wyposażenie, jak i gdzie powinny być przechowywane. W małych firmach wystarczy jedna apteczka, natomiast w większych zakładach produkcyjnych zwykle w każdym dziale znajduje się osobna apteczka. Apteczka w zakładzie pracy powinna być tak wyposażona, aby mogła być pomocna w każdych okolicznościach, nawet tych najmniej przewidywalnych.
W dużych zakładach pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić specjalne punkty pierwszej pomocy w poszczególnych wydziałach, w których praca związana jest z ryzykiem wypadku, lub ma tam miejsce wydzielanie się substancji niebezpiecznych w postaci pyłów, oparów lub gazów. Osobna apteczka powinna znaleźć się w każdym z takich działów. Ilość i miejsce organizacji punktów pierwszej pomocy powinny być konsultowane z lekarzem zakładowym, odpowiedzialnym za profilaktykę zdrowotną pracowników. Na każdej zmianie powinien być wyznaczony jeden pracownik, przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy, do obsługi punktów pierwszej pomocy i apteczek. Zakładowe punkty pierwszej pomocy i miejsca przechowywania apteczek powinny być oznakowane oraz wyposażone w instrukcję oraz wykaz pracowników po Kursie Pierwszej Pomocy.
Zarówno w dużych zakładach pracy, jak i w małych przedsiębiorstwach, apteczki muszą znaleźć się w miejscach widocznych i łatwo dostępnych. Odpowiednie miejsce przechowywania apteczki oraz właściwe oznakowanie może wpłynąć na szybsze udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku przy pracy oraz na zwiększenie efektywności tej pomocy.
Wygląd apteczki powinien być ujednolicony, tak aby w razie wypadku z łatwością można było odnaleźć potrzebne przedmioty, za pomocą których często ratuje się nie tylko zdrowie, lecz i życie. Apteczki dostępne w sklepie FXmeble są metalowe, malowane farbą proszkową na jasnopopielaty kolor. Oznaczone są standardowo - białym krzyżem na zielonym tle. Oferujemy apteczki w różnych rozmiarach. Największa ma 520 milimetrów wysokości. Każda apteczka występuje w wersji z drzwiczkami metalowymi lub wykonanymi z bezpiecznego, hartowanego, grubego szkła. Drzwiczki zamykane są na kluczyk.
Apteczka firmowa powinna być w pełni zaopatrzona w taki sposób, aby osoby przeszkolone z zakresu udzielania pierwszej pomocy mogły bez problemu odnaleźć przedmioty i akcesoria potrzebne do udzielenia skutecznej pomocy poszkodowanemu. Ilość elementów wyposażenia apteczki powinna być dostosowana do ilości pracowników w firmie lub osób pracujących na poszczególnych wydziałach. W przypadku niebezpieczeństwa nie może zabraknąć opatrunków czy innych niezbędnych akcesoriów.
Nie istnieje obowiązujący, konkretny spis elementów apteczki. Każdy zakład powinien dostosować jej wyposażenie do swoich indywidualnych potrzeb, do specyfiki pracy oraz potencjalnych zagrożeń. Można również skompletować wyposażenie zgodnie z niemiecką normą DIN. Dla średniej wielkości zakładów pracy odpowiednia będzie apteczka z zawartością zgodną z normą DIN 13157. Zakłady z większą ilością pracowników mogą zaopatrzyć się w apteczkę spełniającą normę DIN 13169, czyli zawierającą podwojoną ilość wyposażenia.
Podstawowe wyposażenie firmowej apteczki musi zawierać następujące elementy: plastry z opatrunkiem duże oraz zestawy plastrów małych i o różnym kształcie, plaster na szpulce, bandaże elastyczne, lateksowe rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe różnej wielkości oraz chusta z fizeliny, kompresy i opatrunki z gazy, w tym kompresy na oko, chustę trójkątną i opaskę siatkową, ratunkowy koc termiczny, woreczki foliowe, nożyczki, maseczki do sztucznego oddychania. Do apteczki powinna być dołączona instrukcja obsługi apteczki oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Nie można natomiast przechowywać w apteczce firmowej żadnych lekarstw, nawet środków przeciwbólowych. Ryzyko podania niewłaściwego leku przez osobę bez kwalifikacji medycznych, która ukończyła tylko zakładowy Kurs Pierwszej Pomocy, jest zbyt duże. Nawet podanie podstawowego leku przeciwbólowego może być ryzykowne, jeżeli osoba udzielająca pomocy nie wie, jakie stałe leki przyjmuje osoba poszkodowana i na jakie cierpi schorzenia.